Filo Kiralama
Ana Sayfa > Uzun Dönem > Filo Kiralama

Filo Kiralama

Tek rent a car Filo, literatürde “operasyonel kiralama” olarak nitelendirilen uzun dönem araç kiralama ve yönetimi konusunda faaliyet göstermektedir. İstanbul araç kiralama sektörü, uzun süreli araç kiralama ve kısa süreli araç kiralama olarak iki ana segmenti içermektedir. Uzun süreli araç kiralama faaliyeti ise operasyonel kiralama ve finansal kiralama olmak üzere başlıca iki yöntemle gerçekleştirilmektedir. Finansal kiralama yönteminde araçların mülkiyeti filo kiralama (Leasing) şirketindeyken, araçların bakım, onarım ve amortisman giderleri gibi maliyetler kiralayan müşteri tarafından üstlenilmektedir.

Operasyonel kiralama yönteminde ise araçların mülkiyetine sahip olan filo kiralama şirketi, müşterilerine tam hizmet sunarak bakım, onarım, sigorta, amortisman dahil olmak üzere her türlü maliyeti üstlenmektedir. Dolayısıyla operasyonel kiralama, finans, hizmet ve otomotiv olmak üzere üç farklı uzmanlık alanının yetkinliklerini bir araya getiren ve temelinde etkin risk yönetimi olan bir sektördür.

Finansal yetkinlik, risklerin hesaplanması ve en uygun finansal çözümün bulunmasını içerirken, kuruma özel çözümlerin geliştirilmesi, dış kaynakların etkin bir şekilde kullanılması ve araçların periyodik ihtiyaçlarının müşteri memnuniyetini ön planda tutarak zamanında ve eksiksiz bir şekilde karşılanması hizmet sektörü yetkinliklerini gerektirmektedir. Satın alma ve ikinci el satış işlemleri, araçların kaza bakım, servis, muayene, yakıt, ceza, trafik ve sigorta işlemlerinin yapılması otomotiv sektöründe uzmanlığı içermektedir.

Avrupa pazarındaki büyüme beklentileriyle birlikte Türkiye, filo kiralama kapsamındaki araçların, trafikteki toplam binek araçlar içindeki payı ile büyüme için büyük fırsatlar sunmaktadır. Türkiye, bu düşük penetrasyon oranıyla, Avurpa filo kiralama sektörünün en cazip pazarları arasında başı çekmektedir. Türkiye’de trafikte yaklaşık 17 milyon araç bulunduğu tahmin edilmektedir. Bireylere ait binek araçlar, motosikletler, hafif ticari araçlar ve ağır vasıtalar bu toplamdan çıkarıldığı zaman aylık araç kiralama ya konu olabilecek hedef pazarın büyüklüğü yaklaşık 2 milyon araç olarak tahmin edilmektedir. 2012 yılı itibariyle bu araçların ancak yaklaşık 150 bin adedi filo kiralama kapsamında yer almaktadır. Yaklaşık %7,5’a karşılık gelen bu penetrasyon oranı (günlük kiralamadaki yaklaşık 20 bin araç ile birlikte %8) gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça düşük seyretmektedir. Datamonitor verilerine göre bu oran Avrupa ortalamasında %35, İngiltere ve Dspanya dahil edildiğinde %50 olarak tahmin edilmektedir.

Filo kiralamada uygun fiyat ve kaliteli hizmet için Tek Rentacar'ı aramanız yeterlidir.